17 دسامبر

مراسم گرامیداشت روز حسابدار با حضور مدیران، مسئولین و کارشناسان مالی و درآمد دانشگاه برگزار شد.

دکتر فریبرز نیاستی معاون توسعه مدیریت و منابع دانشگاه در همایش گرامیداشت روز حسابدار ضمن تبریک این روز و ابراز امیدواری در حرکت به سوی پیشرفت اخلاقی و حسابگرانه در امور اظهار کرد: حسابداران می‌توانند به مدیران در تصمیم‌گیری و برنامه‌ریزی صحیح کمک کنند و اطلاعات و برآوردهای آنان می‌تواند زمینه‌ساز پیشرفت، تعالی و حرکت رو به جلوی مجموعه شود.  

وی به استناد آیاتی از کلام‌ا… مجید بیان کرد: در کار حسابداری ثبت، نوشتن، عدالت و شاهد که در آیاتی از قرآن کریم مورد اشاره قرار گرفته، اصل است و حسابداری را به‌عنوان نظام پردازش داده‌ها و اطلاعات تعریف می‌کنند که محصول آن گزارش و صورت وضعیت مالی است، در حقیقت محصول مالی جز ذینفعان گزارشی برای مدیران فراهم آورده و کمک می‌کند تصمیمات درستی در سازمان اتخاذ شود.   

معاون توسعه مدیریت و منابع دانشگاه خاطرنشان کرد: گزارش وضعیت حاصل کار حسابدار است اما در این روند باید به نقش بودجه توجه شود چراکه اگر نتوانیم در نتایج بودجه به اهداف مورد نظر دست یابیم در سازمان دچار مشکل خواهیم شد.

وی با اشاره به اینکه در حسابداری اصلی به‌نام تقدم درآمد بر هزینه وجود دارد که باید در سرفصل اولویت‌ها قرار گیرد گفت: ضعفی در سیستم وجود دارد و آن است که همواره درآمد بر هزینه تقدم دارد اما این اصل کمتر مورد توجه است.

دکتر نیاستی تبیین کرد: در بودجه برای تبدیل حرف به مسائل عملیاتی تفاهمنامه منعقد می‌شود و ریز منابع و تفاوت‌ها دیده می‌شود اما آیا تامین منابع در روند کار به درستی مورد توجه قرار می‌گیرد؟

وی با ذکر این نکته که در فرامین دینی تاکید شده حساب خود را بررسی کنید قبل از اینکه به حسابتان رسیدگی شود عنوان کرد: یکی از مصادیق این رسیدگی این است که رفتار هزینه‌ای اصلاح شود اگرچه بر اساس قانون، تشخیص فرآیند هزینه به دست مدیر انجام می شود اما حسابدار به‌عنوان مسئول و مدیر امور مالی به تشخیص درست کمک می‌کند که این روال حسابداری مدیریت نام دارد.

معاون توسعه مدیریت و منابع دانشگاه تشریح کرد: کنترل‌های داخلی به ما کمک می‌کنند راه را درست برویم و مدیر با فرآیند تشخیص باید خواسته‌ها را دارای اولویت کند تا با توجه به منابع و … هدفگذاری و حصول نتیجه انجام شود. 

وی ضمن تأکید بر اینکه در مجموعه دانشگاه، توانمندی در بین همکاران حسابداری و مالی بسیار بالاست بیان کرد: با مکانیسم تخصیص و مجوز در کنترل، پیش از خرج کردن نقش آفرینی می‌کنیم بنابراین باید تلاش کنیم هزینه بیشتری بر سیستم تحمیل نشود.

دکتر نیاستی با اظهار به اینکه چالش جدی در حوزه مالی دانشگاه وجود ندارد گفت: در پرداخت‌های پرسنلی نسبت به منطقه چند قدم جلو هستیم و در حوزه پیمانکاران و قراردادها نیز مشکلی نداریم البته با شرایط موجود کشور تلاش کردیم هزینه‌ها مدیریت شده و اثرگذار تعریف شود، اثرات مهمی پشت سر این برنامه ریزی هدفمند است که امید است این اثرات در جامعه نیز تسرّی یابد.

**نقش حسابداران در تحقق اهداف بسیار حساس است

مهندس حلافی مدیر امور مالی دانشگاه نیز ضمن تبریک و خیرمقدم به حساسیت امور حسابداری در واحدهای مختلف دانشگاه اشاره و اظهار کرد: حسابداری موجب نظم و ایجاد مدیریت منسجم در برنامه ریزی‌ها می‌شود و در تدوین نقشه راه به مدیران ارشد مجموعه کمک می‌کند.

وی ضمن ابلاغ سلام و پیام تبریک ریاست دانشگاه عنوان کرد: حسابداری وظیفه مهم و حساسی است که در بخشهای مختلف دانشگاه ایفای نقش می‌کند، مسئول اموال، درآمد و حسابدار نقش‌های متعددی در دانشگاه دارند که مهمترین بخش آن تامین منابع است و به پرداخت دیون، مطالبات پیمانکاران و حقوق کارکنان منجر می‌شود.

مدیر امور مالی دانشگاه نقش دیگر حسابدار را عملیات حقوق جاری برشمرد و افزود: در بخش پرسنلی و حقوق و دستمزد به دنبال آن هستیم که حق هیچکس تضییع نشود و همه اطمینان داشته باشند که از همکاران ستادی گرفته تا همکارانی که در شهرستان‌ها و روستاهای دور مشغول فعالیت هستند حقی در این مجموعه تضییع نمی‌شود.

وی با اشاره به اینکه عمدتا مطالبات حقوقی با تاخیر به حساب دانشگاه واریز می‌شود و این موضوع در پرداخت کسورات بازنشستگان نیز تأثیر گذاشته است خاطرنشان کرد: نفش نظارتی بخش دیگری از وظایف حسابداران را تعریف می‌کند که طبق استانداردها در دانشگاه انجام می‌شود.

مهندس حلافی نظارت را به دو شکل داخلی و برون‌سازمانی دانست و تبیین کرد: کلیه قوانین و مقررات مالی برای امور حسابداری و مالی است که سندها بررسی می‌شود و به فرجام می‌رسد.

وی همچنین اظهار داشت: نقش چهارم حسابداران در این مجموعه، پاسخ دهی است که باید در زمان مناسب و با مستندات متقن انجام شود و نقش بعدی وصول درآمدهاست که توسط حسابداران ساماندهی و ثبت و ضبط می‌شود.

مدیر امور مالی دانشگاه اضافه کرد: صورت‌های مالی مکتوب و ثبت شده ما می‌تواند اطلاعات درست و به موقع به رؤسای مراکز درمانی شبکه‌ها، کلینیک ها و … ارائه دهد.

وی تاکید کرد: ثبت‌ها باید به موقع باشد زیرا در تصمیم‌گیری‌ها اثرگذار است و تاخیر در ثبت وضعیت استخراج گزارش‌ها را دچار مشکل می‌کند به همین علت بهنگام بودن یکی از خصوصیات مهم امور مالی است.

**نقش و جایگاه پشتیبانی در نظام سلامت حائز اهمیت است

مدیر بودجه دانشگاه در این مراسم بر نقش و جایگاه پشتیبانی در نظام سلامت تأکید و تصریح کرد: قطعا حمایت و همراهی واحدهای پشتیبان از جمله واحد مالی و حسابداری بدر نظام سلامت کمتر از نقش عوامل درمانی و آموزشی نیست زیرا عملکرد نظام سلامت حاصل کار تیمی و مشترک است.

دکتر جوزی ادامه داد: با توجه به شرایط امروز کشور که از تحریم‌ها تأثیر گرفته و بودجه‌ای که بدون اتکا به منبع درآمدهای نفتی در حال بسته شدن است رسالت حسابداران را سنگین‌تر می‌کند و این مهم نیازمند همبستگی و هم‌افزایی است.

وی ضمن تأکید بر اینکه اهداف و برنامه‌های سیستم باید منطبق بر واقعیات جامعه باشد گفت: بیشترین دلیل عدم تحقق برنامه‌ها کمبود اعتبارات عنوان می‌شود در حالی که اگر از ابتدا برنامه بر شکل منطقی و مبتنی بر واقعیت تدوین شود چنین مشکلاتی پدیدار نخواهد شد.

مدیر بودجه دانشگاه همچنین به چالش‌های پیش‌روی دانشگاه اشاره و بیان کرد: افزایش قراردادها، افزایش سرسام‌آور تجهیزات پزشکی در کنار کاهش تعهدات بیمه‌ها و تأخیر در پرداخت‌ها از جمله مسائلی است که دانشگاه در موضوع مالی با آن دست و پنجه نرم می‌کند.

وی برخی از انواع چینش‌های نیروی انسانی را نیز منشأ اتلاف منابع برشمرد و متذکر شد: یکی از زنجیره‌های تأمین در بیمارستان‌ها مدیران هستند که باید هزینه‌ها را مدیریت کرده و از اتلاف منابع ممانعت کنند.

این مراسم با اجرای موسیقی سنتی ادامه داشت و با تجلیل از بازنشستگان واحدهای مالی و قرعه‌کشی بین حاضرین به پایان رسید.

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

.

ژوئن 2020
ش ی د س چ پ ج
« فوریه    
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930